Mýty o zavazadlech

1. Bude vám zaplacen každý předmět ze ztraceného zavazadla – Bylo by pěkné, kdyby to byla pravda, ale všechny letecké společnosti mají určité finanční maximum, které zaplatí za jedno zavazadlo bez ohledu na jeho obsah. Kupte si pojištění nebo si ověřte, zda vás kryje vaše pojištění domácnosti. A pokud je to možné, nedávejte do zaregistrovaných zavazadel žádné cennosti.

Levné letenky do New Yorku | Levné letenky do Francie

2. Když máte přípoj na jinou linku, vaše zavazadlo bude automaticky přijato – To nemusí být nutně pravda, když se jedná o těžší zavazadla. Pokud váha zavazadla překročí toleranci navazující linky, mohou vám být naúčtovány poplatky za nadváhu, nebo hůř, letecká společnost může úplně odmítnout nadměrně těžký kus. Když cestujete během svého výletu s více společnostmi, ověřte si jejich podmínky přepravy zavazadel, pokud se vaše zavazadlo blíží k povolenému limitu.

3. Tolerance pro zavazadla jsou u všech leteckých společností stejné – Většina velkých aerolinií má podobné zásady, ale nízkonákladové aerolinie procházejí celou škálou od těžkých zavazadel až po drobnosti v řádu kilogramů. Také se může stát, že nebudete moci zaregistrovat nadměrné kusy a některé aerolinie účtují plošný poplatek za extra registrované zavazadlo, zatímco jiné můžou účtovat za každý kilogram navíc.

4. Když cestujete s více aeroliniemi, vaše zavazadlo bude mít rezervaci na celou cestu – Mimo váhu zavazadla, ne všechny aerolinie mají smlouvu o označování/sdružování, což znamená, že si budete muset svoje zavazadlo vyzvednout a zaregistrovat u další aerolinky. To je zvlášť obvyklé u nízkonákladových aerolinií, ale může se objevit i u větších společností, když s nimi cestujete na krátkou vzdálenost a pak pokračujete delším letem s jinou společností. Například, když cestujete s British Airways ze Ženevy do Londýna a pak s United z Heathrow do Chicaga, nedivte se, když British Airways zaregistruje zavazadla jen do Londýna. Zodpovědnost za zavazadla leží v první řadě na aerolince, která je opatřila vysačkou, takže jejich ztráta by je stála víc, kdyby je označili na celou cestu.

5. Lidé vám neukradnou vaše příruční zavazadlo – Krádeže přímo v prostorech letadla nejsou bohužel nic neobvyklého. Nejlepší ochranou je hlídat si své drahé věci – obětovat místo na nohy, abyste ochránili svoje cennosti.

6. Vaše zavazadlo bude automaticky zaregistrováno, když přesedáte – Obvykle je to pravda, ale někdy se přípoj ani v té samé letecké společnosti nespojí s vaším registračním záznamem. Zkontrolujte zda jsou na štítku vašeho zavazadla čísla všech vašich letů. Pokud budete pokračovat s jinou aerolinkou, oznamte to cestovní obsluze a zeptejte se, jestli můžou být vaše zavazadla zergistrována až do cíle vaší cesty.

7. Jestli jste ochotni zaplatit extra poplatek, můžete zaregistrovat nadměrné zavazadlo – Někdy bývá zastaven příjem nadměrných zavazadel, což znamená, že nemůžete zaregistrovat žádné zavazadlo navíc, i když jste ochotni zaplatit. Nepřijímání nadměrných zavazadel může být z důvodů váhy a stability, kvůli prázdninovým dopravním omezením, atd..

8. Celnící důkladně prohlížejí jen zaregistrovaná zavazadla. – I příruční zavazadla mohou být důkladně zkoumána. Vzhledem k nebezpečí terorismu, jsou časté i osobní kontroly.

Levné letenky do Irska | Levné letenky do Londýna

9. Když měníte letiště ve stejném městě, vaše zavazadla vám budou dovezena – Bohužel je budete muset táhnout sebou. Londýnská letiště Heathrow a Gatwick jsou tím známá, stejně jako mnohá větší letiště jako New York, Los Angeles a Sao Paulo v Brazílii.

10. Ztracená zavazadla vám budou vždy doručena, když se najdou – Aerolinka často doručí zavazadlo, pokud se ztratilo při domácím letu, ale ne pokud to bylo při mezinárodním letu. Zavazadlo musí projít celnicí, a celníci vás mohou potřebovat na místě pro případ, kdyby se vás chtěli zeptat na jeho obsah. Často vám bude zasláno bez toho, ale buďte připraveni na to, že od vás může být vyžadován příchod na letiště.