Mýty o letecké dopravě

1. Když bude váš let zrušen, dostanete náhradu – Pokud je to technický problém, nedostupný personál nebo jiný důvod, kdy je zodpovědná letecká společnost, je náhrada samozřejmě možná. Nicméně problémy s počasím, projev vyšší moci nebo např. občanské nepokoje znamenají, že letecká společnost k vám žádný závazek nemá. Pokud uslyšíte letecký personál mluvit o vyšší moci, pak je to něco mimo vliv letecké společnosti.

Levné letenky do Bulharska | Levné letenky do Chorvatska

2. Když zmeškáte let, budete zapsáni na příští let – Ne nezbytně a ne nutně zdarma. Záleží na tom, z jakého důvodu jste let zmeškali. Stávkovala veřejná doprava? Pak se může letecká společnost vzdát poplatku za pokračování v cestě následujícím letem. Pokud přesedáte a váš přílet se opozdil, letecká společnost by vás měla pojistit pro příští let. Ale jestli jste se jen dostavili pozdě na letiště, letecká společnost není v žádném případě povinna dostat vás do dalšího letu nebo jiného letu bez toho aby vám naúčtovala poplatek. Někdy můžete mít štěstí a letět bez poplatku, ale to je bez záruky.

3. Pokud byl váš let zrušen kvůli vyšší moci, bude vám rezervován příští let – Pokud je let zrušen kvůli něčemu mimo vliv letecké společnosti, bude vám rezervován příští volný let. To neznamená příští nejbližší let, ale příští, kde bude volné místo. Lidi, kteří měli původně rezervaci na příští nejbližší let přece nevyšoupnou, protože byl zrušen váš let ;).

4. Letadlo počká na ty, kteří se pozdě zapsali – Bez šance, pokud nevlastníte nebo neprovozujete aerolinku. Letadlo nemůže mít zpoždění jen proto, aby počkalo na cestující, kteří například uvízli v zácpě. Vždy je na vás, abyste se registrovali co nejdříve.

5. Když bude váš let zrušen, dostanete rezervaci na další volný let bez ohledu na leteckou společnost – Ne, pokud letíte s nízkonákladavou leteckou společností. A něco takového je stále těžší, teď, když jsou letenky obvykle v elektronické formě. A je to absolutně nemožné, pokud zrušení zaviní vyšší moc.

Levné letenky do Dubaje | Levné letenky do New Yorku

6. Když letecká společnost zkrachuje, postará se o vás jiná společnost nebo dostanete své peníze zpět – Kéž by to byla pravda, ale není. Od společnosti, která úplně zastavila svůj provoz, náhradu dostat můžete ale nemusíte. Pokud měla společnost, která zkrachovala, smlouvu s jinými společnostmi, pak máte šanci v případě, že jsou volná místa.

7. Přeřadí vás do vyšší třídy, když o to požádáte při registraci nebo u brány – Upřímně, agenti leteckých společností nejsou nadšeni, když cestující s lístkem za pár korun požaduje vyšší třídu. Většina leteckých společností má seznam kandidátů, kteří budou přeřazeni do vyšší třídy jako první, pokud o to požádají. Jsou to v první řadě frequent flyers (ti, kdo létají často a jsou registrováni u letecké společnosti v programu frequent flyer) a cestující s letenkami za plnou cenu. Někdy, jednou za čas, když je let plný a dobrovolně se vzdáte svého místa pak může být jedno větší, lepší, více vpředu vaše.

8. Můžete mít zapalovač ve svém příručním zavazadle – Řekněte sbohem svému zapalovači Bic (firma vyrábějící zapalovače), jestli to zkusíte.

9. Když se zaregistrujete pozdě, budete přeřazeni do vyšší třídy – Většina leteckých společností odmítne opozdilce, když je let plný. Těžko budete mít štěstí na volná místa vy vyšších třídách. Je to zbytečný risk.

Letenky do Kanady | Letenky do Pekingu

10. Když děláte skupinovou rezervaci pro svou rodinu nebo pro spolucestující, dostanete místa vedle sebe – Bylo by hezké, kdyby to tak fungovalo automaticky. Jestli si můžete rezervovat místa předem, obvykle to vyjde, ale pokud ne, nepropadejte panice. Obsluha u brány se pokusí dát ta místa k sobě a také můžete požádat o pomoc letovou obsluhu.