Hydroplán

Hydroplán (známý také jako vodní letoun nebo letoun na plovácích) může mít jeden nebo více plováků. Plováky, nebo pontony jsou obvykle připevněny zespodu trupu letadla, ale můžou být namontovány také pod křídla. (Létající loď používá svůj trup k vytvoření vztlaku místo plováků). Obojživelné letadlo má plováky se zatahovacími koly, které mu umožňují přistání na vodě nebo na zemi. Pravděpodobnost havárie obojživelného letadla stoupne, když pilot zapomene zatáhnout kola.

Levné letenky do Německa | Letenky do Dubaje | Letenky do Itálie

Hydroplány, zejména PBY Catalina, byly použity ve druhé světové válce k průzkumným účelům, záchraně sestřelených letců a jako obrana proti ponorkám. Z lodi se hydroplány dostaly díky katapultům, které je vystřelily do vzduchu. Po přistání ve vodě je zpět na loď vytáhly kladkostroje.

Některé dnes nejpopulárnější hydroplány jsou Single Otter, Norseman a Beaver. Všechny jsou hojně používány pro převoz lidí a pro přistání a start na vzdálených jezerech. Piloti se o těchto letadlech zmiňují jako o “pracovních koních”, díky jejich spolehlivosti a krátkému startu a přistání – short take off and landing (STOL). Některá letadla jsou přestavěna z kol na plováky. Každý hydroplán by měl mít silný motor kvůli kompenzaci dodatečného brždění plováky.

Letenky do Pekingu | Letenky do Thajska | Levné letenky do Řecka

Piloti musí získat zvláštní povolení, aby mohli na hydroplánech létat. Hydroplány jsou omezeny na denní létání kvůli obtížnosti přistání na vodě v noci. Protože hydroplány přistávají, startují a vozí lidi na vodě, musí pilot hydroplánu znát také námořní pravidla ovládání lodí.