Historie létání

Zájem o létání je mezi lidmi odpradávna. Člověk se vždy zajímal o létání a vzlet ze země. Kolem roku 400 před Kristem objevili Číňané draka, předmět, který mohl létat ve vzduchu. Postavili mnoho barevných draků pro obveselení, zábavu a dekoraci. Rafinovanější draci byli konstruováni pro zkoumání povětrnostních podmínek. Draci byli velmi důležitým faktorem pro vynález létání, protože byli předchůdci horkovzdušných balónů a kluzáků.

Levné letenky do USA | Levné letenky do Anglie | Levné letenky do Paříže

Mnoho století po objevení létacích draků zkoušeli lidé létat přesně jako ptáci. Konstruovali křídla vyrobená z peří a lehkého dřeva a připevňovali si je na ruce, nicméně výsledky byly katastrofální. Svaly lidské paže nejsou jako ptačí a nemůžou se hýbat s takovou silou. Kolem roku 1480 udělal Leonardo da Vinci první reálnou studii letu. Navrhl ornitopteru a měl na 100 kreseb ilustrujících jeho teorie letu. Ornitoptera nebyla nikdy postavena, ale hrála důležitou roli při konstrukci dnešních moderních helikoptér.

Když člověk přišel na to, že horký vzduch stoupá vzhůru a studený vzduch klesá, zrodila se nová naděje pro létání. Dva bratři, Joseph Michel a Jacques Etienne Montgolfierové vynalezli první horkovzdušný balón. Použili kouř z ohně k naplnění hedvábného pytle horkým vzduchem. Hedvábný pytel byl připevněn ke koši a horký vzduch pak stoupal a dovolil balónu aby byl lehčí než vzduch. Prvními cestujícími, kteří vyzkoušeli balón byli ovce, kachna a kohout. Balón vystoupal do výšky přibližně 6000 stop a letěl asi 1 míli. Prvními pasažéry byli Jean-Francois Pilatre de Rozier and Francois Laurent.Kolem roku 1800 George Cayley velmi tvrdě pracoval studujíc způsoby jak by mohl člověk létat. Navrhnul mnoho různých verzí kluzáků, které k řízení využívaly pohybů těla. Svůj návrh vylepšoval v průběhu 50 let. Změnil křídla tak, aby přes ně vzduch proudil správně a také navrhnul ocas tak aby pomáhal se stabilitou. Poté přišel na to, že letadlo s pevnými křídly a pohonným systémem a ocasem pro stabilitu a řízení letadla budou nejlepší cestou, jak umožnit člověku létat.Otto Lilienthal, německý inženýr, který studoval aerodynamiku, byl prvním člověkem, jenž navrhnul kluzák, který byl schopen letu na dlouhé vzdálenosti. Napsal knihu o aerodynamice založenou na svých výzkumech a na způsobu letu ptáků. Bratři Wrightové použili jeho text jako základ pro své vlastní návrhy létajících strojů.

Letenky do Austrálie | Letenky do Thajska | Letenky do Kanady

Samuel Langley, astronom, zkonstruoval model letadla s vlastním parním motor. Tento model nazval aerodrome. Jeho model letěl tři čtvrtiny míle než mu došlo palivo. Dostal grant 50 000 dolarů, aby sestrojil aerodrom v plné velikosti, ale model 1:1 byl bohužel moc velký a rozbil se.

Wilbur a Orville Wrightové studovali všechny knihy o létání, které byly publikovány, a začali zkoumat všechny ranné teorie létání. Nakonec sestrojili letadlo “The Flyer” s motorem o výkonu 12 koních, který se vznesl z úrovně terénu na sever od Big Kill Devil Hill. Vynalezli první úspěšné letadlo, které mohlo překonat stodvacet stop za dvanáct vteřin.

Budoucí vývojové trendy letadel byly všechny založeny na těchto dvou prvních letech bratří Wrightů u Kitty Hawk.V roce 1976 ovládlo vzdušné cesty letadlo Concorde a překonalo Atlantický oceán za tři hodiny. V roce 1947 se stal Chuck Yeager prvním pilotem, který překonal rychlost zvuku.